O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Kiedy zacząć pisać wniosek o dotację?

Ramy czasowe składania wniosków w Fazie 1 Instrumentu dla MŚP (H2020)
Ramy czasowe składania wniosków w Fazie 1 Instrumentu dla MŚP (H2020) Ateknea Solutions
Często spotykamy się z pytaniami typu: Chcę złożyć wniosek przed następnym deadlinem w Instrumencie dla MŚP (H2020). Kiedy zacząć przygotowania?

Wnioski do Instrumentu można zgłaszać w dowolnym momencie przed każdym deadlinem. Jego przygotowanie należy uznać za osobny projekt i odpowiednio go zaplanować. Bez względu na to czy piszemy wniosek sami czy z pomocą firmy doradczej trzeba uwzględnić ilość czasu oraz udział poszczególnych członków zespołu w tym procesie.


Najbliższy deadline składania wniosków do Instrumentu dla MŚP przypada na 17 września. Na napisanie wniosku trzeba średnio zarezerwować co najmniej 6 tygodni w fazie 1 i nawet 2 miesiące w fazie 2 (ten czas może się różnić w zależności od projektu). Jeśli już wiemy, że chcemy ubiegać o dotację z Instrumentu, warto zacząć przygotowania jak najwcześniej. Pamiętajmy, że wnioski można składać 4 razy do roku. Lepiej oddać wniosek z którego jesteśmy zadowoleni w kolejnym terminie, niż wcześniej niekompletny i pisany na szybko.

Poniżej można zobaczyć jak wygląda proces pozyskiwania dotacji, od rozpoczęcia pisania wniosku do przyznania dotacji. Dalsze kroki omówimy w kolejnym poście.

1. Pisanie wniosku

W fazie 1 sam opis projektu to 10 stron, a w fazie 2 aż 30. Do tego należy wypełnić formularz z danymi administracyjnymi i zaprezentować firmę. Żeby przygotować wniosek należy: przeanalizować pomysł, zaplanować treść wniosku strategicznie, odpowiednio opisać projekt, wielokrotnie sprawdzić, nanieść poprawki, wypełnić wszystkie wymagane pola oraz sprawdzić raz jeszcze. Wniosek musi być napisany w języku angielskim, dlatego często trzeba ściśle współpracować z dobrym tłumaczem technicznym.


Realny termin przejścia przez te wszystkie elementy to średnio 6 tygodni w fazie 1 i około 2 miesiące w fazie 2. Na wszelki wypadek dodajmy tydzień dłużej (ktoś się może rozchorować, pojechać na urlop, serwer może paść etc.). Kluczowe jest odpowiednie i realistyczne rozplanowanie wszystkich działań w tym czasie.2. Złożenie wniosku

Jeśli to możliwe: nie składajmy wniosku na ostatnią chwilę. Tak, wiem. Firma jest w procesie tworzenia innowacji i często trudno przygotować coś wcześniej. Ale spróbujmy i zacznijmy prace nad wnioskiem najwcześniej jak to możliwe. Wnioski składane są elektronicznie przez platformę Komisji Europejskiej, która w ciągu ostatnich dni przed deadlinem może być przeciążona. Żeby otrzymać unikalny login i hasło (uprawniające nas do złożenia wniosku w systemie) musimy zarejestrować firmę oraz odpowiedzieć na szereg pytań, które umożliwią weryfikację czy nasza firma kwalifikuje się jako małe i średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu Komisji Europejskiej.

3. Ocena wniosku przez Komisję Europejską

Komisja Europejska otrzymuje tysiące wniosków. W ostatnim, czerwcowym rozdaniu zostało złożonych łącznie 2 990 wniosków, 2 029 do fazy 1 i 961 do fazy 2. Każdy z nich ma wiele stron i jest oceniany przez 4 ekspertów. To zajmuje sporo czasu. Projekty w fazie 1 są zazwyczaj oceniane do 2 miesięcy a w fazie 2 średnio 3 miesiące. Warto uzbroić się w cierpliwość. Dla pocieszenia mogę dodać, że jest to czas krótszy niż w większości programów krajowych. Do bardziej szczegółowego opisu oceny wrócimy jeszcze w kolejnych postach.

4. Wyniki

Każda z firm najpierw dowiaduję się indywidualnie (mailem) czy otrzymała dotację. W wiadomości znajduje się formularz z oceną. Firmy, które nie otrzymały grantu, mogą poprawić swój wniosek i zgłosić go w kolejnym rozdaniu. Następnie wyniki, które projekty otrzymały dofinansowanie są publikowane na stronie www programu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...