O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Pierwsze kroki po otrzymaniu dotacji z Instrumentu dla MŚP

Dostaliśmy maila, że Komisja Europejska przyznała nam dofinansowanie z Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). Co wtedy zrobić?

Zaczynamy od euforii. Trafiliśmy do grona najbardziej innowacyjnych firm w Europie. Jest to duże osiągnięcie, którym może pochwalić się tylko około kilkunastu firm w całej Polsce. Poświęciliśmy na to sporo pracy. Świętować i cieszyć się można, a nawet należy. :)

Jak już ochłoniemy z emocji, zaczyna docierać do nas, że otrzymanie dotacji to dopiero początek. W końcu celem nie było samo pozyskanie grantu, tylko wprowadzenie innowacji na rynek. Dzięki pieniądzom z Brukseli będziemy mogli to zrobić szybciej/z większym rozmachem (wybrać odpowiednie).

Tak naprawdę to na początku otrzymujemy informację, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyznania grantu. Żeby go realnie otrzymać, musimy załatwić niezbędne formalności w czasie określonym przez Komisję.

Po otrzymaniu potwierdzenia, że wniosek zostanie sfinansowany, mamy kilka tygodni na dosłanie odpowiednich dokumentów. Komisja Europejska weryfikuje informacje podane podczas rejestracji przed złożeniem wniosku.

W tym czasie beneficjent musi przygotować dokument o nazwie Description of Action. Powstaje on na bazie informacji zawartych we wniosku i jest swego rodzaju „biblią” – podręcznikiem projektu.

W przypadku wniosków Fazy 2] Komisja Europejska na tym etapie ocenia także zdolność finansową firmy do przeprowadzenia projektu (pamiętajmy, że 30% budżetu projektu w fazie 2 to wkład własny).

Description of Action zostaje dołączony do umowy formalnej między Komisją Europejską a firmą – tzw. Grant Agreement. Dokument zostaje podpisany przez obie strony. Średnio wstępne formalności trwają około 4-6 tygodni w fazie 1 i około 6-8 tygodni w fazie 2.


Kiedy dopełnimy już wszystkich formalności i Komisja Europejska potwierdzi, że wszystko jest takie jak być powinno firma otrzymuje pierwszą płatność zaliczkową i możemy zaczynać prace projektowe.

Słowniczek:

Description of Action (DoA) – opis projektu ze szczegółowym planem pracy

Grant Agreement – umowa między firmą a Komisją Europejską określająca warunki związane z realizacją projektu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...