O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Horyzont 2020 na lata 2016-2017: 16 miliardów euro na badania i innowacje

Komisja Europejska opublikowała Plan Działań (Work Programme) na lata 2016-2017 z uwzględnieniem budżetu oraz tematów w ramach Horyzontu 2020. Całkowity budżet planowany na najbliższe dwa lata to 16 miliardów euro, o miliard więcej niż w latach 2014-2015. Dla przypomnienia - celem programu Horyzont 2020 jest zwiększenie konkurencyjności europejskich firm na arenie międzynarodowej.

Jakie zmiany dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw?
W SME Instrumencie (programie przeznaczonym dla małych i średnich firm) zmianom ulegną deadliny składania wniosków, zwiększy się budżet oraz pojawią się nowe tematy, w których można zgłaszać wnioski. Łączny dwuletni budżet tego programu wyniesie ponad 739 milionów euro.

Deadline
Największą zmianą będzie rozdzielenie terminów składania wniosków do Fazy 1 i Fazy 2. W 2015 roku daty składania wniosków były takie same dla obu faz. Bez zmian pozostanie ilość rozdań – cztery w każdym roku.

Terminy składania wniosków na rok 2016 wyglądają następująco.

W Fazie 1 wnioski można składać do:
• 24 lutego
• 3 maja
• 7 września
• 9 listopada

W Fazie 2 wnioski będą przyjmowane do:
• 3 lutego
• 14 kwietnia
• 15 czerwca
• 13 października

Rozdzielenie terminów może wpłynąć na skrócenie czasu oceniania wniosków oraz zapobiec temu, że firmy składały wnioski na ostatnią chwilę – sytuacją idealną byłoby stałe, dość równomierne spływanie zgłoszeń.

Budżet
SME Instrument ma ustalony stały budżet na lata 2014-2020 na poziomie 2,8 miliardów euro. Jak dotąd budżety roczne mają tendencję zwyżkową – w 2015 roku KE przeznaczyła na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw 255 milionów. W 2016 roku Komisja Europejska planuje przeznaczyć na SME Instrument 353,4 miliona euro. W 2017 roku kwota ta wzrośnie do 385,91 miliona euro.


Tematy
Większość tematów nie ulega zmianie lub zmienia się w minimalnym stopniu. Mamy dwie bardzo ciekawe nowości:

Accelerating market introduction of ICT solutions for Health, Well-Being and Ageing Well

Supporting innovative SMEs in the healthcare biotechnology w temacie:
- Cell technologies in medical applications

Temat Clinical research for the validation of biomarkers and/or diagnostic medical devices znany z poprzednich dwóch lat będzie otwarty wyłącznie w pierwszym lutowym deadlinie 2017 roku, tylko dla projektów aplikujących w Fazie 2.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5831_en.htm
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...