O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

Potrzebujesz wsparcia przy pisaniu wniosku?

SME Instrument (Horyzont 2020) jest jak tajemnica poliszynela. Nikt o nim nie mówi a firmy i tak swoje wiedzą. I masowo składają wnioski.

W każdym rozdaniu Fazy 1 około 100 polskich małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że ich projekt zasłużył na bycie w gronie najbardziej innowacyjnych w Europie i ma szansę na otrzymanie grantu. Sukces osiągają nieliczni – jak dotąd tylko 22 polskie projekty Fazy 1 zostały docenione przez Komisję Europejską (uwzględniając rozdania do końca 2015 roku).

Dlaczego nie otrzymują dotacji? Powodów może być wiele. Po przeanalizowaniu setek projektów przez ostatnie 2 lata, możemy powiedzieć z przekonaniem: nie każdy projekt nadaje się do SME Instrumentu.

[UWAGA: To, że projekt nie jest odpowiedni do Instrumentu nie znaczy, że pomysł się nie sprawdzi. Bardzo często taki projekt ma bardzo duże szanse na dofinansowanie z programów krajowych.]

Jednak czasem jest tak, że projekt jest świetny i idealnie wpisuje się w wymagania programu. I nie dostaje grantu. Wtedy najczęściej problem tkwi we wniosku - firma nie potrafi dobrze „sprzedać” swojego pomysłu.

Jeśli nie wiesz, czy twój projekt się nadaje, zastanawiasz się czy wniosek jest wystarczająco dobry albo nie chcesz tracić czasu – mam dobrą wiadomość. Na polskim rynku jest kilka możliwości wsparcia, z których można skorzystać.

Pomoc z Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) lub oddziałów regionalnych (RPK)

KPK to organizacja odpowiedzialna za wspieranie firm w pozyskiwaniu dotacji z Horyzontu 2020.

Pracownicy KPK i RPK pomogą zrozumieć, o co chodzi w SME Instrumencie oraz rozwieją wątpliwości na temat programu. Dodatkowo można liczyć na pomoc przy pisaniu wniosku - przeczytanie wniosku i sugestie, jakie poprawki należy wprowadzić, żeby zwiększyć swoje szanse. Warto pamiętać, że KPK i RPK nie pisze wniosków, ale w tym pomaga. Wsparcie ze strony KPK i RPK jest bezpłatne.

Informacje o KPK działającym w twoim regionie możesz znaleźć na stronie: http://kpk.gov.pl/?page_id=12772

Pomoc niezależnych ekspertów – firm doradczych lub freelancerów

Korzystając ze wsparcia niezależnych ekspertów mamy do wyboru:
Pomoc w napisaniu wniosku (ekspert RAZEM z firmą pisze wniosek)
Poprawienie wniosku (ekspert sugeruje i nanosi zmiany)
Wskazanie słabych punktów, które warto poprawić (ekspert sugeruje zmiany a firma sama je nanosi)


Pomoc ze strony niezależnych ekspertów jest odpłatna. Firmy w większości rozliczają się w modelu success fee (opłata pobierana tylko w przypadku zdobycia dotacji) lub stałej opłaty za napisanie wniosku. W przypadku freelancerów popularniejszy jest model stałej opłaty.

O czym warto pamiętać wybierając eksperta?

• Zawsze proś o referencje ze SME Instrumentu (to, że ktoś pisze dobre wnioski w innym programie, nie znaczy, że zna zawiłości SMEI i poradzi sobie z nimi)
• Pytaj o sukcesy w pozyskiwaniu dotacji ze SME Instrumencie (chcesz wiedzieć, że ekspert jest w stanie ci pomóc i nie zmarnujesz swojego czasu)
• Zanim wyjawisz cokolwiek – podpisz NDA (mówimy tu o bardzo innowacyjnych projektach, więc musisz chronić swój pomysł)
• Dowiedz się, co konkretnie zostanie zrobione i w jakim terminie – podpisz umowę, żeby żadna ze stron nie miała wątpliwości, co do swoich zadań
• Jeśli ktoś ci obieca, że napisze wniosek bez twojego udziału – uciekaj! Wnioski, które mają szansę na sukces, wymagają ścisłej współpracy innowacyjnej firmy z doradcą piszącym wniosek (to ty najlepiej znasz swój projekt)

Powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...