O autorze
Pomagam pozyskiwać fundusze unijne bezpośrednio z Brukseli na innowacyjne projekty. Przez ostatnie 10 lat miałam okazję koordynować projekty wspomagające rozwój innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw (głównie na rynku hiszpańskim) oraz pozyskiwać dotacje z CIP, FP6, FP7, H2020. Specjalizuję się w ewaluacji innnowacyjnych projektów, programach brukselskich (w szczególności Instrumencie dla MŚP) oraz usprawnianiu komunikacji w projektach międzynarodowych.

Na INN bloguję o funduszach unijnych finansowanych bezpośrednio z Brukseli, rozjaśniać zawiłości procesów oraz doradzać, na co warto zwrócić uwagę składając wniosek.
alicja@getzafiro.com

4 zmiany w SME Instrumencie o których musisz wiedzieć

Zmiany w SME Instrumencie
Zmiany w SME Instrumencie Warto dobrze się do nich przygotować
Całkiem niedawno ze sporym sukcesem zamknęliśmy rok w programie SME Instrument (Horyzont 2020). Krajowe innowacje otrzymały aż 44 miliony złotych od Komisji Europejskiej (w ramach Fazy 2 programu). A w tym roku może być jeszcze lepiej, bo budżet jest wyższy.

Rok 2018 będzie na pewno ciekawy, bo KE wprowadziło kilka istotnych zmian w programie. Jak wpłyną na statystyki przekonamy się już niebawem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed złożeniem wniosku?

1. Dodatkowy etap oceny w Fazie 2: spotkanie w Brukseli

Bardzo interesujące zmiany pojawiły się w procedurze oceniania. Do końca 2017 roku wnioski w Fazie 2, które otrzymały najwyższą liczbę punktów w swoim temacie, otrzymywały grant. Teraz proces jest dwuetapowy. Najpierw wnioski są zdalnie oceniane. Projekty, które przekroczą wymagany próg punktowy i będą odpowiednio wysoko na liście rankingowej, zostają zakwalifikowane do spotkania w Brukseli. Tam firma ma 10 minut na prezentację swojego pomysłu i 20 minut na pytania od jury. Oceniający są praktykami z grona inwestorów, aniołów biznesu, akceleratorów itp. Dzięki temu eksperci mogą lepiej zrozumieć projekty i upewnić się, że wybierają te z największym potencjałem rynkowym.

2. Koniec z tematami

Od tego roku Komisja Europejska zrezygnowała ze wstępnie zdefiniowanych tematów z przydzielonymi budżetami. Oznacza to, że w SME Instrumencie mogą teraz brać udział firmy ze wszystkich sektorów. Rezygnacja z przypisanych do tematów budżetów pozwoli również Komisji na bardziej elastyczne dopasowanie się do priorytetów europejskiej gospodarki.

3. Nowe formularze

Zmiany nie ominęły formularza aplikacyjnego. Warto zwrócić uwagę, żeby pracować na najnowszej wersji, bo zmiany wydają się małe, ale wpływają na charakter całego wniosku. Nowy formularz kładzie większy nacisk na aspekty biznesowe. Warto pamiętać, że celem SME Instrumentu jest wprowadzenie innowacji na rynek. Dlatego Komisji zależy na tym, aby finansowane projekty były dopracowane nie tylko pod względem technologicznym, ale również sprzedażowym i marketingowym. W nowym formularzu firma musi pokazać, że jest przygotowana na komercjalizację, rozwój i przetrwanie na rynku.


4. Większy budżet

Jak co roku Komisja Europejska przeznaczy nieco wyższy budżet na dofinansowanie małych i średnich przedsiębiorstw w ramach SME Instrumentu. W okresie 2018-20 będzie to około 1,6 miliarda euro, więc granty mogą trafić nawet do 4000 firm. W 2018 roku europejskie innowacje mogą liczyć na zastrzyk finansowy na poziomie 479 milionów euro, z czego 87% trafi do puli przygotowanej na granty Fazy 2.


Zmiany w programie potwierdzają, że SME Instrument skierowany jest do przedsiębiorców, którzy poradziliby sobie bez grantu, ale dzięki niemu szybciej wdrożą swój projekt na rynek. Jest to program dla tych, którzy potrzebują wsparcia na ostatniej prostej – mają działający prototyp, doświadczenie we wprowadzaniu produktów na rynek i zarządzaniu firmą, nie boją się prezentować swoich pomysłów, mają jasną wizję jak się rozwijać i są gotowi zdobyć Europę i świat.

Jest to zdecydowanie program dla najlepszych z najlepszych. Dlatego startowanie w nim to nie tylko bezpośrednie korzyści finansowe i coachingowe, ale prestiż, który otwiera wiele drzwi na europejskich rynkach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...